SIMPLECHESS

Levon Aronian is the 2012 Tata Steel champion

Levon Aronian
A short draw was sufficient for Levon Aronian to ensure the 2012 title. Fabiano Caruana won again today, as did Gata Kamsky. In the lower groups, both Pentala Harikrishna and Maxim Turov started strongly and mantained their good form until the end to win their respective groups.

Here is a summary of the final round:

Group-A:

White Country Rating Result Black Country Rating Moves Opening
Gata Kamsky USA 2732 1-0 Veselin Topalov BUL 2770 71 Queen's Pawn Game
Anish Giri NED 2714 ½-½ David Navara CZE 2712 29 Spanish Classical
Fabiano Caruana ITA 2736 1-0 Boris Gelfand ISR 2739 48 Petroff Defence
Levon Aronian ARM 2805 ½-½ Teimour Radjabov AZE 2773 12 Neo-Grünfeld
Vassily Ivanchuk UKR 2766 ½-½ Sergey Karjakin RUS 2769 22 Spanish Berlin
Vugar Gashimov AZE 2761 ½-½ Hikaru Nakamura USA 2759 11 Sicilian Kann
Loek Van Wely NED 2692 ½-½ Magnus Carlsen NOR 2835 41 Dutch Stonewall

The points tally: 

Seed Name Age FED Elo

World

rank

Points

Points

expected

Elo +/-
1 Magnus Carlsen 21 NOR 2835 1 8 8.0 =
2 Levon Aronian 29 ARM 2805 2 9 7.5 +15
3 Teimour Radjabov 24 AZE 2773 5 8 6.9 +11
4 Veselin Topalov 36 BUL 2770 6 5 6.8 -18
5 Sergey Karjakin 22 RUS 2769 7 6.5 6.8 -3
6 Vassily Ivanchuk 42 UKR 2766 8 7.5 6.7 +8
7 Vugar Gashimov 25 AZE 2761 10 5 6.6 -16
8 Hikaru Nakamura 24 USA 2759 12 7.5 6.6 +9
9 Boris Gelfand 43 ISR 2739 16 5 6.2 -12
10 Fabiano Caruana 19 ITA 2736 17 8 6.1 +19
11 Gata Kamsky 37 USA 2732 20 7 6.1 +9
12 Anish Giri 17 NED 2714 28 4.5 5.7 -12
13 David Navara 26 CZE 2712 30 4.5 5.7 -12
14 Loek Van Wely 39 NED 2692 54 5.5 5.3 +2

Here is the final cross-table.

Rank Player Country ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Total
1 Levon Aronian ARM 2805 * 0 ½  1 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 0 1 9
2 Magnus Carlsen NOR 2835 1 * ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 ½ ½ 8
3 Teimour Radjabov AZE 2773 ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 8
4 Fabiano Caruana ITA 2736 0 ½ ½ * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 8
5 Vassily Ivanchuk UKR 2766 ½ ½ ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 7.5
6 Hikaru Nakamura USA 2759 0 ½ ½ ½ ½ * ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ 7.5
7 Gata Kamsky USA 2732 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½  1 0 7
8 Sergey Karjakin RUS 2769 0 1 0 0 ½ ½ 0 * 1 0 1 ½ 1 1 6.5
9 Loek Van Wely NED 2692 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 * ½ ½ ½ ½ ½ 5.5
10 Boris Gelfand ISR 2739 0 0 ½ 0 1 0 ½ 1 ½ * ½ ½ ½ 0 5
11 Veselin Topalov BUL 2770 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ * ½ ½ 1
12 Vugar Gashimov AZE 2761 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 1 5
13 David Navara CZE 2712 1 ½ 0 ½ 0 0 0 0 ½ ½ ½ ½ * ½ 4.5
14 Anish Giri NED 2714 0 ½ ½ 0 0 ½ 1 0 ½ 1 0 0 ½  * 4.5

Group-B:

White Country Rating Result Black Country Rating
Pentala Harikrishna IND 2665 ½-½ Dimitri Reinderman  NED 2581
Sipke Ernst NED 2606 0-1 Lazaro Bruzon CUB 2691
Daniele Vocaturo ITA 2545  ½-½ Kateryna Lahno UKR 2557
Illya Nyzhnyk UKR 2568 1-0 Harika Dronavalli IND 2516
Sergei Tiviakov NED 2677 1-0 Viktorija Cmilyte LTU 2503
Vladimir Potkin RUS 2684 1-0 Erwin L'Ami NED 2596
Jan Timman NED 2571 ½-½ Alexander Motylev RUS 2677

The final points tally:

Rk Name Age FED Elo World rank Points
1 Lazaro Bruzon Batista 29 CUB 2691 55 8.5
2 Vladimir Potkin 29 RUS 2684 65 6.5
3 Sergei Tiviakov 38 NED 2677 70 8
4 Alexander Motylev 32 RUS 2677 72 8.5
5 Pentala Harikrishna 25 IND 2665 82 9
6 Sipke Ernst 33 NED 2606 - 5
7 Erwin L'Ami 26 NED 2596 - 8
8 Dimitri Reinderman 39 NED 2581 - 7.5
9 Jan Timman 60! NED 2571 - 6
10 Illya Nyzhnyk 15 UKR 2568 - 7.5
11 Kateryna Lahno 22 UKR 2557 5w 4.5
12 Daniele Vocaturo 22 ITA 2545 - 4.5
13 Dronavalli Harika 21 IND 2516 11w 3.5
14 Viktorija Cmilyte 28 LTU 2503 16w  4

So the Indian player Pentala Harikrishna wins Group B, and thus qualifies for next year's A-Group.

Bruzon and Harikrishna (René Olthof)

Here is the cross-table. 

Rank Player Country ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Points
1 Pentala Harikrishna IND 2665 * ½ 1 ½ ½  ½ 1 ½ 1 0 1 1 ½ 1 9
2 Alexander Motylev RUS 2677 ½ * ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 8.5
3 Lazaro Bruzon Batista CUB 2691 0 ½ * ½ ½ ½ 0 1 1 1 ½ ½ 1 1 8.5
4 Erwin L'Ami NED 2596 ½ ½ ½ * 1 ½ ½ 0 ½ 0 1 1 1 1 8
5 Sergei Tiviakov NED 2677 ½ 0 ½ 0 * 1 ½ 1 1 0 ½ 1 1 0 8
6 Dimitri Reinderman NED 2581 ½ ½ ½ ½ 0 * 1 0 1 1 1 ½  ½ ½ 7.5
7 Illya Nyzhnyk UKR 2568 0 ½ 1 ½ ½ 0 * ½  0 ½ 1 1 1 1 7.5
8 Vladimir Potkin RUS 2684 ½ ½ 0 1 0 1 ½ * ½ 0 ½ ½ ½ 1 6.5
9 Jan Timman NED 2571 0 ½ 0 ½ 0 0 1 ½ * 1 ½ ½ 1 ½ 6
10 Sipke Ernst NED 2606 1 0 0 1 1 0 ½ 1 0 * 0 0 0 ½ 5
11 Daniele Vocaturo ITA 2545 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 1 * ½ 1 ½ 4.5
12 Kateryna Lahno UKR 2557 0 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ * ½ ½ 4.5
13 Viktorija Cmilyte LTU 2503  ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 0 ½ * ½ 4
14 Dronavalli Harika IND 2516 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ * 3.5

Group-C:

White Country Rating Result Black Country Rating
Elina Danielian ARM 2490 1-0 Pieter Hopman NED 2342
Hans Tikkanen SWE 2549 ½-½

Tania Sachdev

IND 2411
Lars Ootes NED 2326 0-1 Elisabeth Paehtz GER 2454
Anne Haast NED 2290 0-1 Daan Brandenburg NED 2527
Lisa Schut NED 2290 0-1 Baskaran Adhiban IND 2561
Maxim Turov RUS 2645 1-0 Etienne Goudriaan NED 2279
Sahaj Grover IND 2532 ½-½  Matthew Sadler ENG 2660

Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment