SIMPLECHESS

Saint Petersburg edge ahead

Baden-Baden in action
The high-scoring Saint Petersburg team, headed up by World Cup Champion Peter Svidler, has taken the lead, but Ekonomist SGSEU Sarotov and Baden-Baden are just behind. The surprise of the round was Bosna Sarajevo's downing of the favourites SOCAR, despite being out-rated by an average of 100 points by board.

The leading third round results follow on below. The one that catches the attention being the first of these!

SOCAR will have to pull out all the stops from now on if they are to finish at the top, despite them having a really powerful outfit.

Match:

Board

Seed White (on odds) Score Seed Black (on odds, white on evens)
1 11 Bosna Sarajevo 3½ - 2½ 1 SOCAR
1 GM Berkes Ferenc 2706 ½:½ GM Radjabov Teimour 2752
2 GM Ragger Markus 2655 ½:½ GM Grischuk Alexander 2757
3 GM Predojevic Borki 2643 1 : 0 GM Mamedyarov Shakhriyar 2746
4 GM Nikolic Predrag 2636 ½:½ GM Volokitin Andrei 2686
5 IM Stojanovic Dalibor 2466 1 : 0 GM Kasimdzhanov Rustam 2678
6 IM Kadric Denis 2403 0 : 1 GM Safarli Eltaj 2627
2 2 SHSM-64 4½ - 1½ 8 A DAN DZO & PGMB
1 GM Gelfand Boris 2746 1 : 0 GM Jobava Baadur 2712
2 GM Wang Hao 2733 1 : 0 GM Korobov Anton 2671
3 GM Caruana Fabiano 2712 ½:½ GM Kryvoruchko Yuriy 2666
4 GM Giri Anish 2722 ½:½ GM Azarov Sergei 2648
5 GM Riazantsev Alexander 2688 1 : 0 GM Savchenko Boris 2630
6 GM Potkin Vladimir 2671 ½:½ GM Zherebukh Yaroslav 2580
3 16 SD Tehcenter Ptuj 1½ - 4½ 3 Ekonomist SGSEU Saratov
1 GM Beliavsky Alexander G 2616 ½:½ GM Tomashevsky Evgeny 2710
2 GM Pavasovic Dusko 2561 0 : 1 GM Nepomniachtchi Ian 2718
3 GM Borisek Jure 2534 ½:½ GM Eljanov Pavel 2683
4 IM Polajzer Danilo 2293 0 : 1 GM Ni Hua 2670
5 FM Podkriznik Gregor 2332 0 : 1 GM Alekseev Evgeny 2662
6 FM Roskar Robert 2290 ½:½ GM Roiz Michael 2668
4 31 SF Berlin 0 - 6 4 Saint-Petersburg Chess Federation
1 IM Lauber Arnd 2464 0 : 1 GM Svidler Peter 2740
2 GM Polzin Rainer 2469 0 : 1 GM Vitiugov Nikita 2726
3 FM Wintzer Joachim Dr 2332 0 : 1 GM Movsesian Sergei 2715
4 FM Lundin Jan 2276 0 : 1 GM Zvjaginsev Vadim 2666
5   Glantz Robert 2259 0 : 1 GM Khairullin Ildar 2642
6 FM Nogly Christoph 2231 0 : 1 GM Matlakov Maxim 2630
5 14 Beer Sheba 1 - 5 5 OSG Baden Baden
1 GM Huzman Alexander 2607 0 : 1 GM Adams Michael 2733
2 GM Rodshtein Maxim 2641 ½:½ GM Shirov Alexei 2713
3 GM Postny Evgeny 2622 0 : 1 GM Bacrot Etienne 2705
4 GM Greenfeld Alon 2573 0 : 1 GM Naiditsch Arkadij 2707
5 GM Khmelniker Ilya 2518 ½:½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2638
6 FM Zanan Evgeny 2259 0 : 1 GM Gustafsson Jan 2631
6 6 Ugra 3½ - 2½ 12 ZSK Maribor
1 GM Jakovenko Dmitry 2716 ½:½ GM Lenic Luka 2641
2 GM Rublevsky Sergei 2681 ½:½ GM Jankovic Alojzije 2584
3 GM Dreev Aleksey 2711 1 : 0 GM Skoberne Jure 2547
4 GM Zhigalko Sergei 2696 ½:½ GM Kozul Zdenko 2541
5 GM Sjugirov Sanan 2627 ½:½ IM Sebenik Matej 2529
6 GM Pridorozhni Aleksei 2551 ½:½ IM Sakelsek Tadej 2407
7 10 G-Team Novy Bor 2½ - 3½ 7 Tomsk-400
1 GM Laznicka Viktor 2701 ½:½ GM Ponomariov Ruslan 2758
2 GM Wojtaszek Radoslaw 2704 ½:½ GM Motylev Alexander 2690
3 GM Bartel Mateusz 2627 1 : 0 GM Inarkiev Ernesto 2692
4 GM Hracek Zbynek 2624 0 : 1 GM Areshchenko Alexander 2672
5 GM Markos Jan 2596 ½:½ GM Kurnosov Igor 2648
6 GM Cvek Robert 2518 0 : 1 GM Khismatullin Denis 2635
8 9 Mika 5 - 1 15 Vesnianka Gran
1 GM Sargissian Gabriel 2658 1 : 0 GM Zhigalko Andrey 2555
2 GM Petrosian Tigran L 2649 ½:½ GM Teterev Vitaly 2519
3 GM Melkumyan Hrant 2619 1 : 0 GM Podolchenko Evgeniy 2474
4 GM Pashikian Arman 2618 1 : 0 GM Tihonov Jurij 2448
5 GM Andriasian Zaven 2615 1 : 0 IM Mochalov Evgeny V 2379
6 GM Grigoryan Avetik 2614 ½:½ GM Stupak Kirill 2516

After the third round, eight teams are still on three wins from three. The top seeds SOCAR are leading the large group of 15 teams on four match points. 

Rank Team Wins Losses

Match

points

Board

points

Top players
1 Saint-Petersburg Chess Federation 3 0 6 17 Peter Svidler, Nikita Vitiugov
2 Ekonomist SGSEU Saratov 3 0 6 16½ Evgeny Tomashevsky, Ian Nepomniachtchi
3 OSG Baden Baden 3 0 6 16½ Michael Adams, Alexei Shirov
4 SHSM-64 3 0 6 15 Boris Gelfand, Wang Hao
5 Mika 3 0 6 15 Gabriel Sargissian, Tigran L Petrosian
6 Ugra 3 0 6 15 Dmitry Jakovenko, Aleksey Dreev
7 Tomsk-400 3 0 6 14½ Ruslan Ponomariov, Alexander Motylev
8 Bosna Sarajevo 3 0 6 13 Ferenc Berkes, Markus Ragger
9 SOCAR 2 1 4 13½ Alexander Grischuk

In the women's event there are still some very one-sided matches.

Match/

board

Seed/

Title

White (on odds) Score Seed/title Black (on odds, white on evens)
1 3 Mika 2½ - 1½ 5 SHSM-RGSU
1 GM Danielian Elina 2517 ½:½ GM Kosteniuk Alexandra 2469
2 IM Harika Dronavalli 2505 1 : 0 IM Gunina Valentina 2499
3 GM Zhu Chen 2490 ½:½ IM Romanko Marina 2409
4 IM Mkrtchian Lilit 2475 ½:½ WGM Kashlinskaya Alina 2385
2 4 AEM Luxten Timisoara 4 - 0 11 Oslo Schakselskap
1 GM Dzagnidze Nana 2525 1 : 0 WFM Johnsen Sylvia 2038
2 IM Zatonskih Anna 2508 1 : 0 WFM Frank-Nielsen Marie 2020
3 IM Foisor Cristina-Adela 2416 1 : 0   Khachatourian Yerazik 1967
4 IM Bodnaruk Anastasia 2417 1 : 0   Reppen Ellisiv 1969
3 9 ZSK Maribor 1 - 3 2 AVS
1 WFM Dimitrijevic Aleksandra 2287 0 : 1 GM Lahno Kateryna 2554
2 WGM Srebrnic Ana 2222 ½:½ GM Cmilyte Viktorija 2525
3 WIM Ankerst Milka 2084 ½:½ WGM Pogonina Natalija 2446
4   Orehek Spela 2020 0 : 1 IM Muzychuk Mariya 2456
4 6 Giprorechtrans 2½ - 1½ 7 BAS
1 GM Zhukova Natalia 2416 ½:½ IM Bojkovic Natasa 2378
2 IM Munguntuul Batkhuyag 2465 ½:½ IM Dembo Yelena 2471
3 IM Zaiatz Elena 2441 1 : 0 WGM Chelushkina Irina 2287
4 IM Vasilevich Irina 2393 ½:½ WIM Drljevic Ljilja 2256
5 1 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 3½ - ½ 8 CS R. Fischer Chieti
1 GM Hou Yifan 2578 1 : 0 IM Fierro Baquero Martha L 2378
2 IM Muzychuk Anna 2545 1 : 0 IM Sedina Elena 2337
3 GM Socko Monika 2490 ½:½ IM Zimina Olga 2337
4 IM Skripchenko Almira 2470 1 : 0   Di Primio Eugenia 1974

As for the leader board, some of the teams have had relatively easier pairings, so it's still early days but the key victory of Mika (led by Elina Danielian) over close rival SHSM-RGSU, will help them no end in their cause!

Rank Team, + = -

Match

Points

Board

Points

Notable players
1 AEM Luxten Timisoara 3 0 0 6 10½ Nana Dzagnidze, Anna Zatonskih
2 Mika 3 0 0 6 10 Elina Danielian, Dronavalli Harika
3 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 2 0 1 4 9 Hou Yifan, Anna Muzychuk
4 SHSM-RGSU 2 0 1 4 Valentian Gunina, Alexandra Kosteiuk
5 AVS 2 0 1 4 7 Kateryna Lahno, Viktorija Cmilyte
6 Giprorechtrans 2 0 1 4 6 Batkhuyag Munguntuul
7 BAS 1 0 2 2 Yelena Dembo
8 ZSK Maribor 1 0 2 2  
9 Anatolia 1 0 2 2  
10 Oslo Schakselskap 1 0 2 2 2  
11 CS R. Fischer Chieti 0 0 3 0 2½   

More information and live coverage from the Official site: http://ecc2011.sahohlacnik.com

 


Published on , Updated on

React to this article

Top of page ▲
All the members having a valid membership (out of trying period) can comment the articles. Let's subscribe !

Reactions (0)

  • No reaction for the moment